Stanisław Żaryn Stanisław Żaryn
671
BLOG

Nieznane dokumenty Episkopatu Polski

Stanisław Żaryn Stanisław Żaryn Polityka Obserwuj notkę 0

Dziś mija rocznica uwolnienia przez komunistów Prymasa Stefana Wyszyńskiego. Kardynał w niewoli spędził ponad trzy lata. Represje spadły na niego z powodu niezłomnej postawy wobec komunistów, przed którymi bronił niezależności Kościoła. Prymas Wyszyński wraz z odzyskaniem wolności wrócił do swoich obowiązków i włączył się aktywnie w życie Kościoła. Świadczy o tym m.in. dokument, do którego dotarł portal Stefczyk.info.

Zaledwie kilka dni po uwolnieniu Kardynał Wyszyński wziął udział w posiedzeniu Komisji Głównej Episkopatu Polski. W stenogramie z posiedzenia KG z 7 listopada 1956 roku czytamy, że spotkanie rozpoczęło się od przywitania uwolnionego duszpasterza. „Na wstępie Bp Klepacz wita Prymasa i wyraża radość, że nareszcie powrócił i będzie przewodniczył. X. Prymas w odpowiedzi wyraża podziękowanie, a przede wszystkim dziękuje za modlitwy; następnie zagaja posiedzenie Komisji Głównej” – notuje sekretarz Konferencji Episkopatu Polski, biskup Zygmunt Choromański. Jak zaznacza autor dokumentu, przed przejściem do realizowania punktów spotkania uczestnicy odmówili modlitwę za śp. Arcybiskupa Dymka, „który przez długie lata położył wielkie zasługi w pracach Komisji Głównej i Komisji Duszpasterskiej”.

Później Komisja Główna przeszła do merytorycznej części spotkania. Odczytano stenogram z posiedzenia poprzedniej Komisji Głównej, z 27 września 1956 roku. Skorygowano w nim zapis dotyczący archiwów kościelnych, a następnie „protokół przyjęto”. Komisja Główna Episkopatu zajęła się później oceną bieżącej sytuacji. „Bp Choromański daje sprawozdanie z ostatnich wypadków, z przyjazdu X. Prymasa i związanych z nim rozmów; została ustanowiona Komisja Wspólna – składać się będzie z czterech członków; ze strony Rządu są delegowani – Minister Jerzy Sztachelski i Jerzy Morawski, członek Biura Politycznego P. Z. P. R.” – notuje sekretarz spotkania.

Sekretarz zaznacza, że podczas posiedzenia duchownym „chodzi o ustalenie, kto będzie brał udział w Komisji ze strony Episkopatu”. W czasie obrad zdecydowano, że Kościół będą reprezentować Bp Klepacz i Bp Choromański.„Pierwsze posiedzenie Komisji Wspólnej odbędzie się jutro, tj. 8 listopada” – notuje autor dokumentu.

W ogromnej części posiedzenie Komisji Głównej Episkopatu Polski było poświęcone właśnie przygotowaniu się do posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i EP. Hierarchowie omówili postulaty strony kościelnej dotyczące tych rozmów.„Ustalono, że należy prowadzić protokóły z posiedzeń tej Komisji – zwłaszcza przyjętych wniosków” – zaznacza bp Choromański w stenogramie.

Polscy duchowni na spotkaniu ustalili listę postulatów, którą chcieli przedstawić władzom. W specjalnym oświadczeniu opisali swoje postulaty naczelne. „Stoimy na stanowisku porozumienia – przede wszystkim musi być usunięte to wszystko, co jest sprzeczne z jurysdykcją kościelną, a więc na pierwszym miejscu Dekret – jakiekolwiek bądź nowelizacje są niemożliwe; powrót Biskupów – już powrócili biskupi śląscy, należy się domagać powrotu Bp Kaczmarka, zwolnienia Bp Spletta, żeby mógł wyjechać jak tego chciał do Niemiec; co do Ziem Zachodnich i Krakowa ( Arcyb. Baziak ) wysunąć tylko argumentacje globalnie; powrót XX. wysiedlonych z Opolszczyzny i Warmii ( zniesienie ograniczeń X. Zinka ). Należy domagać się skasowania obozów zakonnych, a co za tym idzie rewindykacja zabranych domów. Domagać się uregulowania duszpasterstwa szpitalnego, więziennego i wojskowego. Wystąpić o zwolnienie księży przebywających jeszcze w więzieniu” – czytamy w stenogramie z posiedzenia.

Episkopat przygotował również listę „postulatów dalszych”. Wśród nich znalazły się m.in. Nauka religii w szkołach.„Przecież miała być nie umniejszana, a więc dążyć do restytuowania stanu z 14 kwietnia 1950 r.” – zauważają duchowni. W rozdziale „sprawy przejściowe” księża opisują m.in. działalność komisji księży przy Froncie Narodowym.„Trzeba z tym skończyć, muszą dać satysfakcję publiczną; jeżeli się zgłaszają do Biskupów , tymczasem nie przyjmować” – zauważają uczestnicy posiedzenia Komisji Głównej.

Dalej hierarchowie zaznaczają, że rząd może sobie prowadzić swoją organizację „Caritas”. „Będziemy musieli się starać o możność prowadzenia zorganizowanej akcji dobroczynnej” – zaznaczają duchowni. Przywódcy polskiego Kościoła tłumaczą również, że „względy wychowawcze wymagają przeczekania” i nie poruszania obecnie sprawy„PAXu” w rozmowach z władzami oraz, że należy podjąć starania o powrót A.T.K. do Krakowa.

Jako pilną i ważną hierarchowie określili sprawę wydawnictw katolickich. „B. pilna i ważna, miesięczniki diecezjalne i tygodniki; w Krakowie „Nasza przyszłość” – żeby wskrzesić; grupa krakowska „Tygodnik powszechny”” – zapisał postulaty autor dokumentu. Komisja Główna omawiała również sytuację na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.„Aktualna jest sprawa wyboru nowego rektora – X. Iwanicki ze względu na wytworzoną sytuację powinien ustąpić – poważnym kandydatem jest X. Rechowicz; należy przeprowadzić restytucję usuniętych profesorów” – zaznaczali duchowni.

Na posiedzeniu Komisji Głównej EP obecni byli: Kardynał Prymas, Bp Barda, Bp Klepacz, Bp Kałwa, Bp Jop i Bp Choromański. Impediti: Bp Kaczmarek, Arcyb. Baziak.

Dokument, który jako pierwszy opisuje portal Stefczyk.info, pokazuje, że prymas Polski Kardynał Stefan Wyszyński zaraz po uwolnieniu powrócił w pełni do życia polskiego Kościoła. Komunistom mimo prób i wysiłków nie udało się ani jego złamać, ani przejąć władzy nad polskim Kościołem.

Tekst ukazał się na portalu Stefczyk.info

Jestem dziennikarzem i publicystą. Pracowałem m.in. w redakcji portalu Fronda.pl i Polskim Radiu. Byłem jednym z prowadzących audycję Frondy.pl w Radiu Warszawa (106,2). Publikowałem m.in. we "Frondzie", "Opcji na Prawo", "Idziemy", "Rzeczach Wspólnych" i "Gazecie Polskiej". KONTAKT: zaryn.blogi[at]gmail.com

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka